1 Ocak 2011 Cumartesi

BUNLAR DA BENİM YENİ YIL KEÇE ÇALIŞMALARIM:)


Yeni tanıştığım keçe malzeme ile hazırladığım ilk çalışmalarım. Henüz çok acemice ama paylaşmak istedim. Umarım ilerleyen günlerde daha başarılı örnekler hazırlayabilirim. Fikirleriniz benim için önemli, bir iki kelime bile olsa, yazarsanız çok mutlu olurum:)

Keçe balerin figürü-Arkasındaki kalp fonuyla duvar panosu olarak kullanılabilir


İlk keçe gözlük kılıfı denemem, aynı zamanda ilk dikiş denemem ( söylememe gerek yok değil mi?:)))


Yılbaşı temalı bardak altlıklarım


İçi elyafla doldurulup boncuklarla birleştirilmeyi ve duvar süsü olmayı bekleyen fil ve yonca yaprağı:)


Bu da çintemani deseni ile bir çalışmam. Duvar panosu mu yoksa küçük bir el çantası ya da cüzdan mı olacağına karar veremedim:)Ve minik yılbaşı ağacı süslerim. Mıknatıs olarak ta hoş durabilirler.


 
Keçe "Cameo"larım. Broş, toka ya da taç dekoru olarak kullanılabilir.

Sonbahar temalı kapı çelengim. Kış ve bahar temalı olanlarını da çalışmak için hoş fikirler var aklımda:)
 
Bir kartpostal kapağına çalıştığım kalp ve melek kanatları. Sade ve taşlı, her iki hali de hoş bence:) Gotik kitap ayracım:)


Yenilerini hazırladıkça ekleyeceğim. Yorumlarınızı heyecanla bekliyorum. Şimdiden teşekkürler...
Sevgilerimle...


Ebru Çetiner


Share |

31 Aralık 2010 Cuma

FARKLI YILBAŞI GELENEKLERİ VE YENİ YILIN HİKAYESİ III

Japonya’da evler dini inançlara göre süsleniyor. Çam ağacı uzun ömrü, bambu kamışı bolluğu, erik tomurcuğu asaleti simgeliyor. Yeni yıla “Hoşgeldin” demek yerine, eski yıla “Güle güle” diyen Japonlar, 31 Aralık gecesi 108 kez zil çalarak, 108 çeşit dert ve tasayı kovuyorlar. Ayrıca zillerin çalması bitince herkes kahkahalar atarak kötü ruhları kovuyor ve şans dolu bir yeni yılın gelmesini sağlıyorlar. Kyoto kentinde yeni yıl için ‘Santa Claus’ maratonu düzenleniyor.
Nüfusunun yüzde 90’ı Budizm ve Şintoizm’e inanan Japonya’da, eski yılın son büyük gününün kutlandığı Oshogatsu Festivali, adeta dinsel bir bayram havasında geçiyor. Japonlar, Aralık ayının ilk günlerinden itibaren yeni yıla “merhaba” diyecekleri geceye hazırlanmaya başlıyor. Geçmiş yılın günlerine set çekme yemekleri düzenlenen Japonya’da, evler, temizlenmenin de ötesinde adeta arındırılıyor, kutsal sayılan nesnelerle donatılarak kötü ruhlar kapı dışarı ediliyor.
31 Aralık’ın 1 Ocak’a döndüğü gece yarısı ya Budist mabetlere gidiliyor ya da Şinto seremonilerine katılınıyor. Tapınak ziyaretlerinde dualar ediliyor, dilekler tahta dilek levhalarına yazılarak, tapınakların bahçelerinde bulunan iplere asılıyor.  Japonlar için asıl yılbaşı kutlamaları yeni yılın ilk üç gününü kapsıyor. Bu üç gün içinde sokakta karşılaştığınız herkese ‘Mutlu yıllar dilerim’ (Aki maşite omedetu gozaimasu) diye hitap etmeniz beklenir. Baharın gelişi ve yeniden doğuş zamanı ile ilişkilendirilen bu senliğe Gancitsu (İlk Gün) ya da Şogatsu (Temel Ay) adı verilir. Evin girişine ya da kapısına kötü ruhları kovduğuna inanılan ‘simenava’ (pirinç sapından yapılmış kutsal ip) asılır ve talih zenginlik ve uzun ömür getirmesi için eğreltiotu turunç ve istakozla süslenir.
Şogatsu süresince özel yılbaşı yemekleri hazırlanır. Bunlar ‘jubako’ denilen lake kaplı ve kat kat kutular içinde servis edilir. Kutulara giren yemekler rengârenktir ve her bir yiyecek farklı bir anlam ifade eder. Örneğin karidesler ‘uzun ömür’, tatlı siyah fasulyeler ‘sağlık’, ringa balığı (herring) havyarı ‘doğurganlık’, teriyaki sosunda hamsiler iyi bir ‘hasat’, tatlı kestane ve tatlı patates püresi ise ‘mutluluk’ ifade eden yiyecekler olarak kutulara konur. İfade ettikleri temennilerin gerçekleşmesi dileğiyle yeni seneye girerken bu yiyecekler yenir. Bir de ‘mochi’ adında yılbaşına özel pirinç kekleri pişirilir.
Yılın ilk günü, Japonlar için son derece önemli olan tebrik kartlarına kavuştukları, bir nevi dinlenme günü. Aralık boyunca gönderilen fakat yeni yılın ilk günlerinde adreslerine ulaşan bu kartlar, genelde Çin astrolojisinin sembolleriyle resmediliyor. Geçen yılda ailelerinden bir yakınını kaybeden Japonlar ise bu kart kabul günlerine katılamıyor. Çünkü yas tutmak durumunda kalıyorlar.
 Çin’de yeni yıla girerken evlerin kapıları kırmızı renge boyanıyor. Şans ve bereket getirmesi için evlerine çiçekler alıyorlar. Çocukların en büyük kardeşlerine ve ebeveynlerine duyduğu saygıyı göstermesi yılın ilk gününün önemli bir adedi. Buna karşılık büyükler de, kırmızı zarflar (bu zarfların renginin kırmızı olmasının nedeni, eski bir Çin inanışına göre, efsanevi canavar Nian’ın tek korktuğu renk olması) içinde verilen harçlıklarla çocukları sevindiriyorlar.
Ay takvimini kullanan Çinliler, yeni yılı her sene 21 Ocak ile 21 Şubat arasında (Miladi takvime göre) kutlarlar. Yeni yıl, Ay’ın Yeni Ay haline gelmesiyle başlar ve yaklaşık 15 gün sonra Dolunay ile son bulur. Çin’in en önemli bayramı olarak kutlanan Yılbaşı’nda, günler öncesinden Çinliler evlerinde sıkı bir temizliğe girişirler. Evlerini tepeden tırnağa silip süpüren Çinliler, böylelikle önceki yıldan kalan kötü şansın evlerinden uzaklaşacağına inanırlar. Birçok Çinli evlerinin camlarına ve kapılarına kırmızı örtüler asar. Taoizm ve Budizm inançlarının hakim olduğu birçok evde ise, sunaklar ve heykelcikler iyice temizlenir ve yeni yıla girmeye bir hafta kala yakılıp, yerine yenileri koyulur.
Yeni yıl Çinliler için; ziyafet ve görmedikleri akraba ve arkadaşları ziyaret etmek demek. Her yıl bir geçit töreni oluşturmak da Çinlilerin başka bir geleneği. Binlerce insan bu geçit törenlerinde yer alabilmek için sokaklara koşar, yılbaşına özel Aslan ve Dragon (ejderha) danslarını izlerler, çünkü Dragon, Çinliler için uzun ömrün ve zenginliğin sembolüdür.
Bugüne has bir diğer adet ise Çince “Nianyefan” adı verilen ve tüm ailenin katılmak durumunda olduğu bir yemek. Bu yemek, aile bütünlüğünü ifade etmek açısından Çinliler için çok önemli. Vücut ve ruh açısından tam bir arınış sağlaması bakımından “Nianyefan” tamamen vejetaryen olarak hazırlanıyor. Çin’de yeni yıl bir aile birlikteliği geleneği olarak kutlanıyor ve yemekler, yılbaşı kutlamalarında çok önemli bir yer tutuyor. Pek çok yiyecek, Japon geleneklerinde olduğu gibi burada da sembolik anlamlar taşıyor. Örneğin tavuk  ve balık bütün olarak yeniyor. Bütün olmasının nedeni ise ‘aile birliğini’ ifade etmesi. Uzun makarnadan yapılan yemekler uzun yaşamı sembolize ediyor. Hatta geleneklere göre bunları yerken ya da pişirirken kesmek uğursuzluk olarak kabul ediliyor. Görünüş olarak midyeler ‘bulyon’a ve Çin börekleri de altın külçelerine benzedikleri için, her ikisi de ‘sağlığı’ sembolize ediyor. Yeni yılda mandalina ve portakallar elden ele geçiriliyor. Çünkü onlara göre mandalina ‘şans’ı, portakal ‘zenginliği’ temsil ediyor.
Amerika’da kapılar ökse otuyla süsleniyor. Saatler gece yarısını gösterdiğinde ökse otunun altında öpüşmenin uğur getirdiğine inanılıyor. New York Time meydanında parlak dev bir elma eski yılın son dakikalarında yukarıdan aşağıya doğru indirilmeye başlanıyor. Elma yere değdiğinde artık yeni yıla girilmiş oluyor.
Fransa’da, neredeyse her evde İsa’nın doğum sahnesini canlandıran ve kilden yapılmış figürlerle hazırlanan kompozisyonlar kurulur. Fransa’da çam ağacı süslemek çok yaygın bir gelenek değildir. Bunun yerine ağaç kütüğü şeklinde çikolatalı pastalar hazırlanır.

İtalya‘daki Noel kutlamalarının kökeni iki büyük geleneğe dayanır. Biri Pagan gelenekleri ile harmanlanmış Hristiyan geleneği, diğeri ise Antik Roma İmparatorluğu dönemindeki en büyük festivallerden biri olan “Saturnalia” (Kış Gündönümü Kutlamaları).
İsa’nın doğum sahnesini kilden yapılan figürlerle canlandırma geleneği ilk olarak İtalya’da ortaya çıkmış ve oradan dünyaya yayılmıştır. Noel zamanı en güzelleri kiliselere olmak üzere, her yere İsa’nın doğum sahnesini canlandıran figürler yerleştirilir. En güzel sahneyi gerçekleştirme konusunda, aynı yörede yer alan kiliseler arasında bir tür yarış yaşanır. İnsanlar sahneleri görmek ve kıyaslama yapmak için bir kiliseden diğerine dolaşırlar. Bir diğer gelenek ise, Pagan ve Hristiyan ortak inancını yansıtan, ateş yakmaktır. Evlerde şöminelerde yeni yılın ilk gününe dek ağaç kütükleri yakılır. Pagan inancına göre, ateşin tazeleyici ve yeniden hayat verici gücü, eski yılın tüm kötülüklerini yok eder.

Roma’da geleneksel Noel yemeği olarak genelde balık tercih edilirken kuzeyde, domuz ya da kestaneli hindi sofraları süsler. “Panettone” denilen içi meyve şekerlemeleri ile doldurulmuş bir çeşit kek, bal, badem ve fındıktan yapılmış “torrone” ve “panforte” İtalya’nın klasik Noel tatlarıdır. Tüm Noel tatlılarının içinde mutlaka fındık ve badem bulunur.  Köylü inanışına göre fındık yemek, toprağın bereketini arttırır, ailenin genişlemesine ve sürünün kalabalıklaşmasına yardım eder. Antik Roma’da yılın bu zamanında Tanrılara bal sunmanın, yeni yılın tatlı geçmesini sağlayacağı düşünülüyordu.

İtalya’da Noel dönemi, Noel den 8 gün önce başlayıp, yeni yılın 6. gününe (İsa’nın vaftiz edildiği gündür ve bayram olarak kutlanır)  kadar üç haftaya yayılır.
İtalyanlar yeni yıla girerken kırmızı iç çamaşırı giymenin ve eski veya kullanılmayan eşyayı camdan atmanın (bu ikinci gelenek yok olmaya yüz tutmuş olmakla beraber) şans getireceğine inanırlar.
İtalya’da, Noel dönemine ait, en bilinen efsane ise “La Befana” efsanesidir. Efsaneye göre, bebek İsa’yı ziyarete giden üç bilge, yaşlı bir kadının evinin önünde durup ona yol sorarlar ve kendilerine katılması için davet ederler. Fakat kadın reddeder. Ancak bir süre sonra pişman olup yollara düşerek, İsa ve üç bilgeyi aramaya başlar fakat onları bulamaz. İtalyan halk kültüründe “Befana” olarak adlandırılan bu kadın, bazen kraliçe peri, bazen de süpürgesi üzerinde çirkin bir cadı olarak resmedilir. Ve o günden beri her yıl, Noel zamanı tüm ülkeyi, süpürgesi üzerinde dolaşarak, bebek İsa’yı arar ve çocukların bulunduğu her eve hediyeler bırakır. Noel gecesi çocuklar ayakkabılarını ve çoraplarını Befana için hazırlarlar. Befana bacadan içeri süzülür ve uslu çocukların ayakkabılarını oyuncak ve şekerlemelerle, yaramaz çocukların ise kömür parçaları ile doldurur.  Befana’nın,  Noel Baba’nın İtalyan kültüründeki karşılığı olduğu söylenir.
İtalyan’nın Urbania kentinde geleneksel olarak düzenlenen Befana Şenliği’nde cadı kılığına giren büyükler, çocuklara şeker dağıtırlar.
İtalya’da Noel dönemi, Noel den 8 gün önce başlayıp, yeni yılın 6. gününe (İsa’nın vaftiz edildiği gündür ve bayram olarak kutlanır)  kadar üç haftaya yayılır.
İtalyanlar yeni yıla girerken kırmızı iç çamaşırı giymenin ve eski veya kullanılmayan eşyayı camdan atmanın (bu ikinci gelenek yok olmaya yüz tutmuş olmakla beraber) şans getireceğine inanırlar.
İtalya’da, Noel dönemine ait, en bilinen efsane ise “La Befana” efsanesidir. Efsaneye göre, bebek İsa’yı ziyarete giden üç bilge, yaşlı bir kadının evinin önünde durup ona yol sorarlar ve kendilerine katılması için davet ederler. Fakat kadın reddeder. Ancak bir süre sonra pişman olup yollara düşerek, İsa ve üç bilgeyi aramaya başlar fakat onları bulamaz. İtalyan halk kültüründe “Befana” olarak adlandırılan bu kadın, bazen kraliçe peri, bazen de süpürgesi üzerinde çirkin bir cadı olarak resmedilir. Ve o günden beri her yıl, Noel zamanı tüm ülkeyi, süpürgesi üzerinde dolaşarak, bebek İsa’yı arar ve çocukların bulunduğu her eve hediyeler bırakır. Noel gecesi çocuklar ayakkabılarını ve çoraplarını Befana için hazırlarlar. Befana bacadan içeri süzülür ve uslu çocukların ayakkabılarını oyuncak ve şekerlemelerle, yaramaz çocukların ise kömür parçaları ile doldurur.  Befana’nın,  Noel Baba’nın İtalyan kültüründeki karşılığı olduğu söylenir.

İtalyan’nın Urbania kentinde geleneksel olarak düzenlenen Befana Şenliği’nde cadı kılığına giren büyükler, çocuklara şeker dağıtırlar.

Sicilya’da yeni yılın ilk günü şanssızlık getireceğine inanıldığı için makarna yenmiyor. Yerine şans kapısı açacağına inanılan lazanya yeniyor.
 İspanya’da saatler gece yarısını gösterdiğinde yılın her ayı için bir üzüm, yani on iki üzüm yeniyor. Perulular on üç üzüm yiyerek şanslarını garantiliyor.
Norveç’te yeni yıl için sütlaç pişiriliyor ve içine badem ekleniyor. Badem kimin kasesinde çıkarsa yeni yılın şanslısı ve zengini o oluyor.

Bir İskandinav ülkesi olan Finlandiya’da da Noel arifesi, evdeki tüm hazırlıklar yapıldıktan sonra saunaya gitmek çok eski ve önemli bir gelenek. Saatlerce saunada ter döken ve yıkanan Finliler böylelikle yeni bir yıla zinde, arınmış ve temiz girerler.
Almanya’da yılbaşında eritilmiş kurşun soğuk suya atılıyor. Kurşunun aldığı şekle göre bir çeşit fal bakıyorlar. Yedikleri yemeğin birazını tabaklarında bırakmanın bereket getireceğine inanıyorlar. Bavyera’da geleneksel giysilerini giyen köylüler yeni yılı karşılıyor. Hayvan kılığına girerek, vücutlarına sardıkları otlarla sokaklarda dolaşıyor.
 Hollanda’da eski yılın kötü ruhlarını göndermek ve yeni yılı şanslı karşılamak için sokaklarda ateş yakıp yılbaşı ağaçlarını ateşe veriyorlar.

Avusturya’da, yılbaşı akşamı tatlı olarak, şans getirsin diye dört yapraklı yonca şeklinde naneli dondurma yeniyor.
 İsviçre’de yeni yıl kötü ruhları simgeleyen çeşitli kostümler ve şapkalarla karşılanıyor. Yeni yılın ilk günü yere bir damla krema damlatmanın şans getireceğine inanılıyor.
 Danimarka’da, kapılarının önünde kırılmış tabak yığınları bulmayı şans sayan ve tüm yıl boyunca eskiyen tabaklarını muhafaza eden Danimarkalılar, yılbaşı gecesi arkadaş ve sevdiklerinin evlerinin kapılarına tabak atarak kırıyorlar. Bir Danimarkalı kapısının önünde ne kadar çok kırık tabak bulursa o kadar çok dostu olduğunu  anlıyor.
Belçika’da çiftçiler hayvanlarının yeni yılını kutluyor.

Romanya‘da yeni yılın başladığı ilk gün, insanların hayvanları dinleyerek, onların konuşmaya başlayıp başlamadığını kontrol etme adeti var.
Portekiz’de çocuklar evden eve dolaşarak şarkı söylüyor ve ziyaret ettikleri evlerden onlara hediyeler veriliyor.

İran takviminin yılbaşı ise güneşin koç burcuna girdiği 21 Mart (Nevruz) tır ve aynı zamanda Zerdüşt bayramıdır.
Ermenistan‘da kadınların, hamuruna tüm iyi dileklerini kattıkları ekmekleri pişirmesi gelenektir.
Güney yarım küredeki ülkelerde yılbaşı yaza denk geliyor.
Avustralya’da, yeni yıl’ı birçok ülke gibi 31 Aralık’ta kutlamaya başlar, ancak Avustralya Güney Yarımküre’de yer aldığı için bu tarih orada yaz mevsimine denk düşer. Sahilde piknik ve kamp yapmak, Avustralya’lıların vazgeçemediği bir gelenek. Rodeo, piknik yarışları ve sörf karnavalları gibi eğlenceli ve coşkulu aktiviteler de Avustralya kıtasının yeni yıl etkinlikleri arasındadır. Bu kutlamaların en büyük özelliği de olabildiğince çok gürültü çıkarmaktır.  Gece yarısı yeni yılı maytaplar, havai fişekler, ıslıklar, kornalar, kilise çanlarıyla gürültü yaparak karşılıyorlar. Bu âdetin kökeni ise Ortaçağ Avrupa’sındaki ve Pagan geleneklerine dayanır. Çok tanrılı Ortaçağ kır dinleri olan ‘pagan’ inancında, yıl bitimlerinde eski yıldan kalan kötü ruhları kovmak amacıyla gürültü çıkarılır ve ateş yakılırmış.

Ekvador’da Yeni yıla girmeden önce her aile bir maket adam yaparak içini de gazete ve havai fişeklerle dolduruyor. Yaptıkları bu “kişileri” kapının önüne oturtarak gecenin 12′sini bekleyen Ekvadorlular için bu maketin temsili bir anlamı varmış. Bitmekte olan yıl içerisinde meydana gelen ve ailenin hoşuna gitmediği bir olayı unutmak. Böylece gece yarısı ateşe verilen maketle beraber geçmişin kötülüklerinin, dumanlar içinde yok olduğuna inanılıyor.
Vietnam: Evlerinde birçok değişik tanrı ile oturduklarına inandıklarından, yıl bitiminde cennete geri dönecek olan tanrıları iyi davranarak onları etkilemeye çalışıyorlarmış.
Bengal’de, kadınlar yatarken yataklarının yanlarına ufak, çiçeklerle süslü tapınaklar yapıyor. Böylece uyandıklarında ilk gördükleri şey, güzelliklerle dolu bir köşe oluyor.
Kübalılar bir araya gelmek amacıyla sokaklarda şenlikler düzenleniyor, ateş yakıyor ve eğleniyorlar, Yeni ve güzel kıyafetler giyinip, ellerine de boş bir bavul alıp, Yılbaşı günü evin içinde ve etrafında gezinir, tur atarlar. Böyle bir hareketin gelecek yeni yılda onlara bol bol seyahat etme imkanı verdiğine inanırlar.

Gelecek yılın, kendilerine şans getirmeleri için, Venezüellalılar Yılbaşı gecesi sarı iç çamaşırı giyerler. Bir de Yeni Yıl’a günler kala bir dilek listesi oluşturur ve beklentilerini, dileklerini bir kağıda yazarlar. Bir süre bu kağıtları saklayıp ve kimsenin bu dilekleri okumadıklarına emin olduktan sonra da, bu listeyi Yılbaşı’na girmeden önce yakarlar.
Brezilyalılar da tıpkı İspanya halkı gibi, gece yarısı 12 tane üzüm yer ve yedikleri her üzüm tanesi de gelecek yılın bir ayını temsil eder. Eğer üzüm tatlı çıkarsa ve kaçıncı taneyse, o ayın iyi ve güzel geçeceğine inanırlar. Mesela, ağızlarına attıkları üçüncü tane ekşiyse, 3. ay yani Mart Ayı’nın kötü geçeceğini düşünürler. Bir de Brezilyalılar 1 Ocak’ta maskeli balo düzenlerler. Herkes yüzüne maskeler takıp, farklı kostümler giyerek, eğlenceye devam eder.
Brezilya’da 31 Aralık gecesi ‘macumba’ inancına mensup rahibeler, mavi-beyaz giyinerek Rio de Janeiro’nun İpanema plajında büyük ‘festa de lemanja’ törenleri düzenlerler. Bu törenlerde içi çiçekler, parfümler ve yanan mumlarla doldurulmuş minik kayıklar kıyıdan denize salınarak deniz (su) tanrıçası Lemanja’ya armağan edilir. Diğer Riolular ise bembeyaz giysiler içinde Copacabana plajında durmaksızın dans ederler. Brezilya kültüründe ve inançlarında mercimek zenginliği ve bereketi ifade ettiği için, yeni yılın birinci günü mutlaka mercimek çorbası ile mercimekli pilav pişirilip yenir.

Adetler ve gelenekler ülkesi olan Hindistan’da da farklı dini inançlara sahip topluluklar, Yeni Yıl’ı farklı biçimde kutlar. Hindu dinini benimseyen topluluklar, Diwali adını verdikleri bayramlarla, yeni yılı ışık şölenleriyle karşılar. Yeni yılda zenginlik ve güzel bir gelecek getireceğine inandıkları Tanrıça Lakshmi’ye ibadet etmek ve her yerde ışıklar yakmak Hintlilerde bir Yeni Yıl geleneğidir. Pencap bölgesinde, Sihizm’e inananlar da bir festival düzenleyip, geleneksel dansları ve şovlarıyla yeni yılı karşılarlar.
Hindistan’daki hristiyanlar, yılbaşı zamanı mango ya da muz ağaçlarını süslerler. Bazen evlerini de mango yaprakları ile dekore ederler. Hindistan’ın bazı bölgelerinde kilden küçük kandiller yılbaşı dekoru olarak kullanılır. İnsanlar bunları düz çatıların kenarlarına ya da duvarların üzerine yerleştirirler. Noel gecesi kiliseler, kırmızı yılbaşı çiçekleri (Poinsettia) ve mumlarla süslenir.
Noel, Hindistan ve Malezya gibi hristiyanların azınlıkta olduğu ülkelerde resmi tatil olarak kabul edilmektedir. Suriye gibi bazı Müslüman ülkelerin vatandaşları da İsa’nın doğumunu kutlarlar.
ANADOLU’DAKİ İLGİNÇ İNANIŞLAR
Dünyada olduğu kadar ülkemizde de insanlar yılbaşına girerken yeni yılın güzel geçmesi için çeşitli şeyler yapıyor. Bunlardan bazıları ise şöyle:
“Yılbaşı sabahı oluktan en erken kim su getirse o zengin olur. Yılbaşına dört beş gün kala değirmen kurulur, un kapları doldurulur, yeni yıla dolu kaplarla girilir ki o yıl un kapları hep dolu olsun. Yılbaşı gecesi eve öküz çıkartılır. Öküz eve girerken sağ ayağını atarsa o yıl bereketli geçeceğine inanılır. Yılbaşı gecesi evin kadını fasulye tanelerini, evde bolluk ve bereket olsun diye evin duvarlarına fırlatır.”
Bütün cemiyetlerde yeni yılın başlangıcı kutlanır. Osmanlı Müslümanları Muharrem ayının başında yılbaşı kutlaması yapar, birbirleriyle tebrikleşip hediye verirdi. Osmanlı ülkesindeki Avrupalılar yılbaşını mütevazı partilerle kutlardı. İngiliz sefiri 1829 senesindeki yılbaşı kutlamasına Osmanlı devlet adamlarını da çağırınca, iş diplomatik bir seremoniye dönüştü. Beyoğlu, yılbaşının kutlandığı yegâne mekândı. Yeni devirde 1926’dan itibaren Türkiye’de yılbaşı kutlamaları başladı. Tayyare Piyangosu yılbaşı çekilişi tanzim etti. 1929’da devletin üst kademesi için ilk yılbaşı balosu verildi.
Dünyanın her neresinde olursanız olun, yeni yılın gelişini kutlamak, içinizde yeni umutların yeşermesine izin vermek ve belki de hala “Noel Baba”’ya inanmak büyük bir keyif. Şarkıda da dediği gibi “Yılın en güzel zamanı” nın tadını doyasıya çıkarın.
MUTLU YILLAR!
Share |

29 Aralık 2010 Çarşamba

Farklı yılbaşı gelenekleri ve yeni yılın hikayesi II


Her yıl, yılbaşının gelişini büyük bir coşkuyla ve belki de kendimize göre küçük ritüellerle kutluyoruz. Yeni bir yıla girecek olmanın heyecanı ile kendimize yeni bir yapılacaklar listesi oluşturuyoruz, sevdiklerimizi küçük hediyelerle mutlu etme telaşına düşüyoruz. Belki evimizin en güzel köşesine bir çam ağacı kurarak, keyifli noel şarkıları dinleyerek, rengarenk süslüyoruz bu ağacı ve süslerken de kimbilir ne hayaller kuruyoruz neşeyle gülümseyerek. Mutfaklardan tarçınlı, zencefilli kurabiye kokuları yükseliyor. Sıcak sohbetlerin eşlik ettiği, kış lezzetleriyle donatılmış sofralarda, dostlarla, kahkahalarla ve iyi dileklerle, taptaze umutlarla karşılanıyor yeni bir yıl daha.
Dünyanın her ülkesinde yeni yıla ilginç gelenek ve inanışlarla giriliyor. İnsanlar geleneklerine, inançlarına göre yılın bu neşeli zaman dilimini kutluyorlar. Noel ve yılbaşı ile ilgili kısa bilgilerden sonra, işte size dünyanın çeşitli ülkelerinden, pek çoğunu belki de ilk kez duyacağınız yeni yıl gelenekleri.
Antik çağlardan beri kutlanagelen Pagan ve Roma kış festivalleri olan Yule ve Saturnalia’daki uygulamalar Noel’in kökenini teşkil etmektedir. Hıristiyan dünyası 24-25 Aralık gecesini Hazreti İsa’nın doğum günü olarak kutlar. Halbuki Hazreti İsa’nın doğduğu yıl bile belli değildir. Üstelik ilk zamanlar kilise, Hazreti İsa’nın doğum gününün kutlanmasına karşıydı. Romalılar, kışın ışık tanrısı Mitra’nın kendilerini terk etmesine üzülür; günlerin uzamaya başladığı 25 Aralıkta ise güneşin esaretten kurtulması şerefine büyük ve ahlâksızca eğlenceler yapardı. 354 senesinde Roma piskoposu Liberius’un kararıyla 25 Aralık Hazreti İsa’nın doğumu olarak resmen kutlanmaya başladı. Böylece eski bir pagan âdeti daha, “İsa bizim güneşimizdir” sloganıyla Hıristiyanlaştırılmış oluyordu.
Bu geceye Christmas/Noel adı verilmesi ise 597 yılındadır. Christ, Hazreti İsa’nın ismidir. Övülmüş manasına gelen Yunanca Hıristos’tan gelir. Mass ise ekmek ve şarapla yapılan meşhur Hıristiyan âyinidir. Noel, Hazreti İsa’nın beden alışı için kullanılan Latince nativitatis/natalis kelimesinden çıkmıştır. 525 senesinde Papa Dionysus, Hazret-i İsa’nın o zamana kadar belli olmayan doğum yılını (mîlâd) 754. Roma yılı olarak tesbit etti. Bu ise M. S. 1 senesine tekabül eder. Sıfır yılı, saygısızlık olmasın diye (veya o zaman Avrupa’da sıfır bilinmediği için) atlanmıştır.
Noel, ilk defa 1836’da Alabama‘da tatil ilan edilmiştir. Ermeni, Süryani ve Rum Ortodoksları, 6 Ocak’ta (Epifani) Hazreti İsa’nın doğumu, sünnet ve vaftiz olması, mabede takdim edilmesi ve beşikte konuşmasını kutlardı. Şimdi bugünde Noel’i kutluyorlar. Yılbaşı bambaşka bir gündür. Roma’da yılbaşı, gün uzunluğunun geceleri geçtiği 25 Mart idi. Sezar yılbaşını 1 Ocak’a almıştır. Güneşin koç burcuna girdiği 21 Mart (Nevruz) ise İran takviminin yılbaşıdır ve Zerdüşt bayramıdır.
Noel günü veya Noel arifesinde, her ülkede veya kültürde kendine özgün özel bir yemek ya da şölen hazırlanır. Bazı bölgelerde, özellikle Doğu Avrupa’da, bu aile şölenlerinden önce bir süre oruç tutulur. Noel’de ziyaretçilere şekerleme ikram etmek veya hoş sürprizler yapmak birçok ülkede Noel kutlamasının bir parçasıdır.

Günümüzün Noel kutlamaları Hristiyan ülkelerde oldukça renkli geçer. Noel hazırlıkları aylar öncesinden başlar. Noel ağaçları süslenir, ışıklı ev, bahçe, cadde süslemeleri yapılır. Hediyeler alınır, tebrik kartları verilir ve Noel arifesinde Noel Baba’nın gelişi simgesel olarak canlandırılır.  Noel arifesi gecesi evlerde Noel Baba ve geyikleri için yiyecekler bırakılır. ABD’de yaygın uygulama süt ve kurabiye bırakmaktır. Türkiye’de ise likörlü şarap (şeri), meyveli tart ve havuç bırakılır. ( Bu uygulamayı ben de ilk kez duydum)
 
Noel günü Noel Ağacı’nın altına bırakılmış hediyeler alınıp verilir. Küçük çocuklar için dev çorapların içine hediyeler ve şekerlemeler konur. Çocuklara bu hediyeleri Noel Baba’nın getirdiği söylenir.

İnsanların ailelerine ve arkadaşlarına “Mutlu Noeller” ifadesi içeren kartlar yollamaları Noel’de çokça rastlanan adetlerdendir. Hristiyan olmayanlar veya Noel’i kutlamayanlar arasında “Mutlu Tatiller” mesajları bu tatil döneminde daha yaygınca kullanılmaktadır.
Türkiye‘deki Müslümanlar, İsa’nın doğumunu kutlamazlar. Aslında Türkiye’de noel kutlanmaz, yılbaşı kutlanır. Müslümanlar için yılbaşının dini bir anlamı yok dolayısıyla bu kutlamaların hiç bir dini içeriği yoktur. Sadece eğlenmek amacıyla kutlanır. Ancak elbette dünyadaki bütün insanlar gibi yeni yıla girmeden önce eski yılın son günü, yani 31 Aralık’ta iç pilavla doldurulmuş hindi, kabak tatlısı, zeytinyağlı yemeklerden oluşan zengin bir sofrada, tüm aile birlikte yenen özel bir yemekle yeni yıla giriyorlar. Ve dünyadaki herkes gibi yeni yılın şans getirmesi için dilekler tutuyorlar.

Avusturya’da yılbaşı akşamı tatlı olarak, şans getirsin diye dört yapraklı yonca şeklinde naneli dondurma yeniyor.
 İngiltere’de yeni yılın şansını, eve gelen ilk misafir getiriyor. Geleneksel olarak misafirin erkek olması ve eli kolu dolu gelmesi gerekiyor. Oldu ki eli boş gelirse eve alınmıyor. İngiltere’nin güney şehri Brighton’da, geleneksel olarak insanlar buz gibi denize giriyor ve dalgalara karşı durmaya çalışıyor. Londra’da Serpentine Gölü’nde 100 yıldır devam eden bir yeni yıl geleneğine göre yüzücüler bu gibi suya rağmen yarışmaya çalışıyor.

Galler bölgesinde ise yeni yıl guguklu saatle karşılanıyor. İlk gonk çaldığında arka kapı açılıp eski yıl uğurlanıyor. On ikinci gonkta ise ön kapı açılıp yeni yıl içeri buyur ediliyor. Böylece yeni yılın getirdiği tüm şansların eve girmesine izin verilmiş olunuyor.

İrlanda, Dublin’de yeni yıl kutlayanlar kanyak içip denize atlıyor.
İskoçya’da geleneksel yeni yıl festivali “Hagmonay”, hala önemini koruyor. Bu özel akşamda ateşler yakılarak, kötü ruhları uzak tutmak için ellerde meşalelerle dolaşılıyor. Yılbaşı gecesi bazı köylerde zift dolu fıçılar yakılarak yuvarlanıyor.
Yeni yıl akşamı, evin tüm kapı ve pencereleri, yer altından geldiğine inanılan “Cwn Annwn” adlı siyah köpekler geçip gitsin ve önceki yıla ait her şeyi götürsün diye açık bırakılıyor.
İskoçlar, bu gece, evlenme teklifinin uğursuzluk, yeni yılda evlerine giren ilk kişinin kendilerine iyi ya da kötü şans getireceğine inanıyor. Eğer bu kişi koyu saçlıysa ve hediyesiyle gelmişse ev sakinleri oldukça kısmetli bir yıl geçirecekleri anlamına geliyor. Erkek çocuklar bu gece aralarında gruplar oluşturuyor ve lider belirleyerek ev ev dolaşıyor. Hagmonay Festivallerinde ateş gösterileri, özel sokak tiyatroları ve yemek festivalleri düzenleniyor.

Yunanistan’da her evde özel bir ekmek olan Vassilopitta ekmeği yeniyor. Ekmeğin ilk dilimi İsa için, ikincisi evin reisi için, üçüncü dilim de ev için kesiliyor. Üçüncü dilimde madeni para çıkması, yeni yılda baharın erken geleceği anlamına geliyor.
Yılbaşını bir bebek ile sembolize etme geleneği Eski Yunan Medeniyeti tarafından M.Ö. 600 yıllarında uygulanmaya başlanmış. Onların geleneksel olarak kutladığı bereket sembolü ve şarap tanrısı Dionisos’un her yıl yeniden doğmasıymış. Eski Mısır’da bebekler yeni yıl sembolü olarak kullanılmış. Hıristiyanlığın yayılması ile kilise bu konuya ilk başta karşı çıksa da, sonradan tavrını değiştirmiş. Yeni yılı sadece bir bebek eşliğinde kutlamanın uygun olacağı görüşünü bildirmiş. Çünkü böylelikle bu bayramı İsa’nın doğumunun sembolü olarak algılayabiliyorlarmış.
Rusya’da, Noel Baba figürü, St. Nicholas (Aya Nikola) adıyla oldukça popülerdir. Aya Nikola, Rusya, Yunanistan ve Sicilya’nın koruyucu azizidir. Özellikle denizcileri koruduğuna inanılır.
11. Yüzyıla ait bir efsane, vaftiz töreni için İstanbul’a giden Prens Viladimir’in dönüşünde Demre’li aziz St Nicholas tarafından gerçekleştirilen mucizeleri anlattığı hikayelerinden bahseder. O günden bugüne pek çok Doğu Ortodoks Kilisesi bu azizin adını taşır ve Rusya’da erkek çocuklarına en çok verilen isimlerden biri Nicholas’tır.

Diğer dini gelenekler ve çam ağacı süslemek komünist dönem boyunca yasaklanmasına rağmen insanlar inançlarını sürdürmeye devam ettiler.

Noel dönemi boyunca Rusya’da çocuklar “Babouschka’’nın evlerini ziyaret edip kendilerine hediye getirmesini beklerler. “Babouschka” figürü, İtalya’daki “La Befana” figürünün karşılığı olup benzer bir hikayeye sahiptir. Efsaneye göre Babouschka, yeni doğan İsa’yı ziyarete giden ve yolu tarif etmesini isteyip, kendilerine katılmaya davet eden üç bilgeye yardım etmez. Sonradan pişman olan Babouschka, yollara düşüp bebek İsa’yı arasa da bulamaz. Bunun yerine, Noel dönemi boyunca ülkeyi dolaşıp, çocukların bulunduğu evlere hediyeler bırakır.

Ortodoks kilisesine mensup Ruslar, Noel yemeğinden önce oruç tutarlar. Et yenmeyen ancak çok zengin bir sofra kurulan Noel akşamı en önemli yemek, özel bir tür yulaftan yapılan “Kutya”’dır. Bu yemeğe konulan her bir malzeme, mutluluk, umut, başarı gibi bir dileği ifade eder. Birliği simgelemesi bakımından “Kutya”, ortaya konulan tek bir tabaktan yenilir. Kutsal suyun bulunduğu kapları taşıyan genç delikanlıların eşlik ettiği bir papaz evleri ziyaret eder. Her bir odaya bu sudan serpilir.

                                                                                                                                                                                            Devam edecek…
EBRU ÇETİNER
Share |